Van donderdag 17 tot en met zondag 20 september 2026 staat het fruitig erfgoed van de Westhoek volop in de belangstelling. Tijdens de Week van het Fruitig Erfgoed brengt Regionaal Landschap Westhoek, samen met verschillende partners waaronder Stad Ieper, het verhaal van oude fruitrassen, boomgaarden en lokaal fruit tot bij een breed publiek. In Ieper staan verschillende activiteiten op het programma, met als afsluiter een groot plukfeest in het Hoornwerkpark op zondag 20 september.
Fruitbomen en boomgaarden maken al eeuwenlang deel uit van het landschap van de Westhoek. De Week van het Fruitig Erfgoed wil inwoners opnieuw laten kennismaken met die rijkdom. Niet alleen het landschap zelf, maar ook oude fruitrassen, het gebruik van lokaal geteeld fruit en het behoud van boomgaarden krijgen daarbij aandacht.
Van fruittuin tot concert tussen de fruitbomen
Het programma biedt activiteiten voor verschillende doelgroepen. Op donderdag 17 september kunnen geïnteresseerden een bezoek brengen aan de fruittuin van Luc Goossens in Voormezele.
Op zaterdag 19 september staat, in samenwerking met Provinciedomein De Palingbeek, een bijzonder concert bij de fruitbomen op het programma. Zo vormt het fruitlandschap niet alleen het onderwerp, maar ook het decor van de activiteit.
Plukfeest in het Hoornwerkpark
De feestelijke afsluiter volgt op zondag 20 september. Van 14.00 tot 17.30 uur vindt in het Hoornwerkpark in Ieper een plukfeest plaats.
Bezoekers kunnen er zelf fruit plukken en deelnemen aan verschillende activiteiten. Ook voor kinderen is er animatie voorzien. Daarnaast zijn er infostanden van onder meer Pomko en CO7 en kunnen bezoekers tijdens een rondleiding meer te weten komen over de boomgaard en het fruitig erfgoed.
In aanloop naar het plukfeest wordt in het Hoornwerkpark een infobord geplaatst. Bezoekers worden gevraagd om het aanwezige fruit voorlopig nog aan de bomen te laten hangen, zodat er tijdens het gezamenlijke plukfeest op 20 september voldoende fruit beschikbaar is.
Van eigen appels en peren tot fruitsap
Ook de Fruithub maakt opnieuw deel uit van het initiatief. Inwoners kunnen er terecht met appels en peren van hun eigen fruitbomen. Het ingezamelde fruit wordt verwerkt tot sap.
Op die manier krijgt ook fruit dat anders misschien niet geoogst of gebruikt zou worden een nuttige en smakelijke bestemming. Regionaal Landschap Westhoek staat in voor het transport en de verwerking van het ingezamelde fruit.
Het afgewerkte fruitsap kan vervolgens worden opgehaald op zaterdag 10 oktober in de voormiddag op de site van Openbaar Domein van Stad Ieper.
Praktisch
De Week van het Fruitig Erfgoed loopt van 17 tot en met 20 september 2026. Het Ieperse plukfeest vindt plaats op zondag 20 september van 14.00 tot 17.30 uur in het Hoornwerkpark.
Alle praktische informatie over de verschillende activiteiten, inschrijvingen en de Fruithub is terug te vinden op de website van Regionaal Landschap Westhoek.

